A A A A
A A A A
Szerző Téma: Ofelas(Nyomkereső ) R. Nils Gaup - Április 17  (Megtekintve 1808 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető oldfan

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 300
  • -Kapott: 642
  • Nem: Férfi
Ofelas(Nyomkereső ) R. Nils Gaup - Április 17
« Dátum: Március 30, 2011, 15:02 »
Az áprilisi filmek kiválasztására engem ért a megtiszteltetés. Úgy gondoltam, egy  filmjeiről közismertnek nem mondható országot próbálnék kissé közelebb hozni a nagyérdeműhöz. Az Ofelas (Nyomkereső) a bemutatás után nem sokkal eljutott a legjobb külföldi film Oscar jelöléséig. Bár végül nem kapta meg, más fesztiválokon azért díjazták. Amikor először láttam, lenyűgözött az, hogy mennyire jó mozit lehet összehozni egyszerű, letisztult eszközökkel. A történelmi "nyilas" témakör, pedig mitőlünk sem áll távol.

http://kilencesterv.com/index.php?topic=2886.msg5413#msg5413
« Utoljára szerkesztve: Március 30, 2011, 15:29 írta oldfan »
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

Nem elérhető sadf

• rendező
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 3332
  • -Kapott: 6535
  • the Official Plan9 Executioner
Re:Ofelas(Nyomkereső ) R. Nils Gaup - Április 17
« Válasz #1 Dátum: Március 30, 2011, 16:18 »
Oldfan 1 cédés felirata tökéletes a filmhez!
Megnézhetitek!
RARPASS:divideetimpera

Ha valamelyik feltöltésem már meghalt és szeretnéd,hogy újra felkerüljön akkor ITT jelezd kérlek!

Újratöltök minden olyan filmet amit feltöltöttem és kértek! Nyugodtan írjatok pmet újratöltés címmel. Lehetőségeim szerint újrázom a kért filmeket!

Nem elérhető rettentó

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 3044
  • -Kapott: 2153
« Válasz #2 Dátum: Április 11, 2011, 07:41 »
Először is köszönet oldfannek, hogy a több mint 90 perces „filmeposzok” láncolatát megtörte, cserébe én is igyekszem rövid lenni
Az Ofelas egyszerű történet, amit balladaként el lehetett énekelni a tűz mellett több száz éven keresztül, és lineáris, mint egy sítalp nyoma a hóban. Ez az egyszerű történet viszont olyan erőteljes képekkel lett elmesélve, hogy akár még a magyar felirat nélkül is élveztem volna. 100-ból egy film ilyen manapság (bár ez sem ma készült). Ez a filmkészítés csúcsa számomra, amikor a készítők bíznak a képek erejében, nincs egy felesleges mondat sem. Mindvégig izgulhatunk, hogy „most mi lesz”, közben a természeti szépség és erő is megmutatja magát, mindenfajta erőltetett beállítás nélkül, háttérként.
A filmmel egy számomra új műfajba is betekinthettem. Eddig csak westernről és easternről tudtam, most meg itt egy northern (aminek van egy véresebb remake-je is).
Köszönöm, hogy láthattam, nagy élmény volt!
Az újratöltéseket üzenetben kérjétek tőlem. Köszi!

Nem elérhető oldfan

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 300
  • -Kapott: 642
« Válasz #3 Dátum: Április 16, 2011, 20:27 »
Nekem az első élményem az volt ezzel a filmmel, hogy bár másnap korán kellett menni dolgozni, még éjféltájt is a TV előtt ültem, mert "természetesen" valami lehetetlen időpontban volt vetítve.  Ez meglehetősen régen volt, valamikor a rendszerváltás környékén, amikor valami csoda, és az Oscar jelölés folytán,a Magyar Televízió műsorra tűzte. Lenyűgözött a rettentó által szintén dicsért képi világa.
Nagy dolog lehetett ez a mozi lapp nép számára, az első, saját nyelvükön forgatott film. Ráadásul mondhatni szinte minden autentikus benne. A faíjaktól, a dob díszítéstől, az embert próbáló tájon át a medvevadászat halálos "játékának" megidézéséig. Balladai tömörségű. A hóban gázoló csizmákat követő holló, mely a holtakat takarítja el, rögtön a néző lelkéhez szól. Úgy, mint a lappok tanítása  "a nagy egészről", melyet büntetlenül nem lehet elfeledni, példa rá a csudok pusztulása. (Erősen emlékeztetett a jelenet a Kis Nagy Ember vén törzsfőnökének bölcs szavaira, amint az ifjú Dustin Hoffmant oktatta a világ folyásáról.)Elég köztudomású, hogy valójában az oroszokat jelenti a "csud" szó, de a készítők bölcsen elkerülték a kínálkozó analógiákat. A tolmács az egyetlen szlávos kinézetű szereplő, a többiek inkább az emberi gonoszságot jelképezik a nyílpuskáikkal, lándzsáikkal és a rablott holmikkal degeszre tömött zsákjaikkal. Együtt vannak, de nem alkotnak közösséget. Ha kell, habozás nélkül feláldozzák a másikat. A szótlan "főgonosz" alakja a film egyik telitalálata. Nemrég olvastam, ő volt az egyetlen külföldi(izlandi) színész, aki nem beszélte a számi nyelvet. (Így kell erényt kovácsolni a gondból.) Velük szemben áll a lapp vadászfalu egyszerűsége, az élet tiszteletével, ahol csak  kényszerűségből ölik meg a medvét,(éhesek a gyerekek) de a halott állatnak is kijár a méltó búcsúztatás. Az idős  nyomkereső-sámán pedig hajlandó az életét adni a falujáért, mégpedig tudatosan. Tudja, érzi, már megjelent az utódja, s ő nem tiltakozik az élet törvénye ellen, miszerint a közösség túlélése fontosabb, mint az egyéné. A komor, mégis felemelő balladai hangvétel végighúzódik a filmen. A jelenetek rövidek, a fordulatok gyorsan jönnek, a halál váratlanul érkezik. A szerelem kimondatlan, de magától értetődő, miként a közösség megtartó erejének minden didaktikától mentes hirdetése. Az egyént és az erőszakot dicsőítő filmek áradatában lelki felüdülés egy ilyen történet. Az már csak hab a tortán, hogy a mozi nem unalmas és művészi kifejező eszközeiben gazdag. Még nem késő megtekinteni.
« Utoljára szerkesztve: Április 16, 2011, 20:31 írta oldfan »
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer