A A A A
A A A A
Szerző Téma: The Man from Earth - Az őslakó (Richard Schenkman, 2007) - február 27.  (Megtekintve 3288 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető vadPINGvin

• anyagbeszerző
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 354
  • -Kapott: 5171
  • Nem: Férfi
Elnézést a "hozzáértésem" miatt kialakult kisebb technikai szünet miatt és hogy a következő jelöltnek is legyen egy egész hónapja, ez a rövidet önkényesen kisajátítom. :)

Egy igazán elgondolkodtató logikai játékra esett a választásom, ami elméletben a legkukább felhasználókat is írott véleményre késztetheti:

The Man from Earth - Az őslakó /2007/

rarpass: rosebud

Ami nem elérhető a feltöltéseimből, azt lehet törölni. Újratöltés, feltöltés, vagy bármilyen más aktivitás részemről nem várható.

Nem elérhető Equimanthorn

• hiperaktív
  • Köszönetek
  • -Adott: 603
  • -Kapott: 357
Re:The Man from Earth - Az őslakó (Richard Schenkman, 2007) - február 27.
« Válasz #1 Dátum: Február 16, 2011, 13:05 »
Tetszett, mégis ízekre fogom szedni.  :) Nem szeretném boncolgatni a sci-fi műfajt övező sztereotip elképzeléseket, de egy ilyen típusú film fényévekkel közelebb áll a nevezett kategóriához, mint a vizuális effektekben tobzódó űrcsatás társai. Természetesen nem állítom, hogy ez valami nagyon új dolog, hiszen Tarkovszkij mester már odatett egy nem akármilyen Sztalkert az asztalra, mégis hiánypótló a mélyebb hangvételű sci-fi-t kedvelők számára.

A vizuális varázslatokat sutba dobva, itt egy komoly, gondolkodtató alaptémát kapunk, ami egyértelműen a film erőssége, ugyanakkor sajnos a gyengesége is, legalábbis számomra. Jó a felvezetés, és azt sem éreztem erőltetettnek, ahogy egyetemi szakemberekből állt össze a hallgatóság, így azonnal tesztelni lehetett minden információt, és lehetőséget adott a reflexiókra. Örvendetes, hogy nem egy mindentudó szuperhős kerekedett ki a történetből. A szelektív memória, és a tudomány fejlődésével párhuzamosan elsajátított ismeretek, igazán hitelessé tették, már ha lehet ilyet mondani egy sci-fi kapcsán.
Sajnos nem ismerem az alapnovellát, így nem tudom, hogy a most következő negatívum megemlítése mennyire csak a film hibája. Mivel vallásfilozófia az egyik „szakterületem”, mikor elkanyarodtak ebbe az irányba, már nem tudtam annyira lelkesedni. Rendre tetten érhető a sci-fi alkotók körében az a tendencia, hogy míg a tudományos részben elképesztő ismeretekkel rendelkeznek, addig vallási, filozófiai téren igencsak gyenge lábakon állnak a műveik. Ez alól csodálatos kivételt képez a fentebb már említett Sztalker, de ott nem is meglepő, hiszen Tarkovszkij egész életművében az emberi lét kérdéseit feszegette, és a műfaji korláton is sikerült átlépnie. Nincs szándékomban vallási vitát sem indítani Buddháról, Krisztusról, és a közöttük fennálló analógiákról, inkább a főhős jellemére korlátozódom.

Az odáig rendben van, hogy nem szuperhős, szelektív az emlékezete meg minden, ám azt már nehezen hiszem el egy ilyen kontextusban, hogy az ember-ismerte ennyire visszamaradott. (Ellenkező esetben bele se kezdett volna, ha pedig csak a kíváncsiság vezérli, akkor miért érinti ilyen érzékenyen a helyzet alakulása?  Sokkal provokatívabban kellett volna fellépnie). Miután Buddha tanítványaként vallást alapított Eurázsiában, ennyire bizonytalan, esetleges jellem maradt volna? Az emlékezet valóban szivacsossá válik, de a tapasztalatok építik a jellemet, és ez védjegyévé válik az egyénnek. Nem nagyon áll össze, hogy egy ilyen önmagában kétkedő, visszafogott emberke, elindít egy ekkora dolgot. Kb. egy olyan prófétának tudnám elképzelni, mint a Brian életében az az ékesszóló: „És hatalmas zűrzavar lesz, hogy hol vannak valójában a dolgok”.  :) Bár említi, hogy a tanításokat félremagyarázták, és sok minden nem úgy van leírva a Bibliában, ahogy valójában történt, de a „kereszthalált”, mint konkrétumot (ami ugye Krisztus tevékenységének egyik legsarkalatosabb pontja), keleti meditációkkal magyarázza, ami nem a misztikumot erősíti, csupán a zavart. Tehát elvárja, hogy higgyék el, Ő volt Krisztus, de ne a Biblia alapján, hanem az ugyancsak fenntartásokkal fogadható keleti csodaképességekkel. Egyik nehezen hihető dolog helyett ad egy másikat. Ez nyilván egzotikusabbnak tűnt az alkotók számára.

Végig sikerült megtartani a dinamizmust, így szerencsére nem fulladt dögunalomba az egész. Bár kicsit mondvacsináltnak tűnt a szereplők szélsőségesen pártoskodó megnyilvánulása a „Te megőrültél!” és az „Engem érdekel, folytasd!” között ingadozva. A legtermészetesebbnek talán John Billingsley karaktere hatott, aki egyfajta szarkazmussal követte a történéseket.

Igazából, tényleg jó filmnek tartom, és ha mellőzik ezt a „Krisztusi” részt, végig megmaradt volna az elégedett vigyor. Talán szerencsésebb lett volna egy „kézzelfoghatóbb” történelmi személyiséget választani, a befejezés amúgy is hitelt adott volna mindenhez.

Ritka a jó sci-fi, ezért meg is kell becsülni, ha időnként felbukkan egy hasonló finomság.

Remélem nem voltam túl zavaros. Gyakran túlfogalmazom a dolgokat.  :)
« Utoljára szerkesztve: Február 16, 2011, 14:33 írta Equimanthorn »
Semmi sem evidens!

Nem elérhető soundZcapa

• anyagbeszerző
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 3246
  • -Kapott: 951
« Válasz #2 Dátum: Február 16, 2011, 14:09 »
Equimanthorn, köszi a kimerítő elemzést, jól megfogalmaztad azt a két pontot, amit kifogásolni lehet a filmben.
1. vallásfilozófia (valláseredet) szőrmentén, felületesen
2. kissé esetlen, életszerűtlen igaz/hamis játék, főképp a hallgatóság részéről.

Ez egy remek film és nagy hatással volt rám. Bixby - ha jól tudom - eleve a filmhez írta ezt az írását és ez az utolsó írása, hiszen a haláloságyán fejezte be.
a fenti hibák talán nem az írót/rendezőt minősítik, hanem az egyesült államok emberét. egyszerűen már ez is rengetg információ az alulinformált, alulképzett társadalomnak, és talán valóban ilyen bután reagálnak az amerikai átlagemberek, szélsőségesen, kevés logikával.
Ha ezt is alapul vesszük, és kedvesen elnézők vagyunk az amerikaiakkal szemben, akkor már szinte tökéletes filmet kapunk  ;)

Amennyiben a feltöltéssel valami gond adódna, légyszíves pm-ben jelezni! Kösz.

Nem elérhető mzperx

• kezdő
  • *
  • Köszönetek
  • -Adott: 570
  • -Kapott: 2
« Válasz #3 Dátum: Március 23, 2011, 14:14 »
 Üdv.!

Ez a film nettó szemét - szerintem.
Azt nem számítva, hogy menyire Jézus (nem csak keresztény) ellenes.
Teljesen maradi, primitív , ősemberi jelleggel nézi az örökkévalóságot, kb mintha
egy 9 éves írta volna. Az első 12 perc érdekes utánna csak az éretleneknek mond újat, egy társadalmi célú negatív hírdetés.

Nem elérhető vadPINGvin

• anyagbeszerző
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #4 Dátum: Március 24, 2011, 10:07 »
mzperx, az hogy szerinted szemét nem vitatom. :)

De megnézném azt a 9 évest aki ilyen összeszedett sztorit rak össze bármilyen témában...
Mellesleg nem is éreztem keresztényellenesnek. Nem dokumentumfilm és egy pillanatig sem állítja, hogy ez az igazság. Fantasztikus film!
Egy érdekes játék a lehetőségekkel, semmi más. Nem kell rögtön felkapni a vizet, csak mert most épp nem az egyház variál a sztorival.

Megjegyzem nekem is jobban tetszett volna, ha a vallás kimarad belőle. Ezzel a Jézusos csavarral csak elvonják a figyelmet a film lényegétől. Egy zseniális sci-fi lehetett volna egy emberről aki genetikai hibája miatt halhatatlan, ehelyett csak a vallásról szóló rész marad meg mindenkiben.
« Utoljára szerkesztve: Március 24, 2011, 10:25 írta vadPINGvin »

Ami nem elérhető a feltöltéseimből, azt lehet törölni. Újratöltés, feltöltés, vagy bármilyen más aktivitás részemről nem várható.

Nem elérhető ryood

• aranypolgár
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 518
  • -Kapott: 1734
« Válasz #5 Dátum: Március 24, 2011, 10:49 »
mzperx, az hogy szerinted szemét nem vitatom. :)

De megnézném azt a 9 évest aki ilyen összeszedett sztorit rak össze bármilyen témában...
Mellesleg nem is éreztem keresztényellenesnek. Nem dokumentumfilm és egy pillanatig sem állítja, hogy ez az igazság. Fantasztikus film!
Egy érdekes játék a lehetőségekkel, semmi más. Nem kell rögtön felkapni a vizet, csak mert most épp nem az egyház variál a sztorival.

Megjegyzem nekem is jobban tetszett volna, ha a vallás kimarad belőle. Ezzel a Jézusos csavarral csak elvonják a figyelmet a film lényegétől. Egy zseniális sci-fi lehetett volna egy emberről aki genetikai hibája miatt halhatatlan, ehelyett csak a vallásról szóló rész marad meg mindenkiben.

számomra kifejezetten izgalmassá, érdekessé tette a vallási "vonal". szóval előnyére vált a filmnek. és szerintem sem keresztény ellenes, max egyház ellenes. és akkor?
There's a difference between lonely and being alone

Nem elérhető vadPINGvin

• anyagbeszerző
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #6 Dátum: Március 24, 2011, 11:10 »
Érdekes volt persze az a része is, sőt! Csak úgy érzem túlzottan csak arra fókuszál mindenki a film kapcsán. Mintha elejétől végéig csak a vallásról lett volna szó. Persze gondolom ez volt az alapötlet, amiből a szerző kiindult, de annyi jó ötlet van még benne...

Nem elérhető ryood

• aranypolgár
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 518
  • -Kapott: 1734
« Válasz #7 Dátum: Március 24, 2011, 11:35 »
ez viszont nem a film "hibája". inkább azokról a nézőkről szól, akik ezt látják a film fő témájának, üzenetének. nem érzem, hogy erre a "gerincre" épülne a film, ez a vallási "anyag" csak egy része a sok érdekességnek, ötletnek, lehetőségnek, amik a történetben rejlenek.
There's a difference between lonely and being alone

Nem elérhető soundZcapa

• anyagbeszerző
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #8 Dátum: Március 24, 2011, 11:57 »
Örök probléma, hogy a mélyen vallásos ember képtelen elvonatkoztatni. Ő soha ne nézzen scifit, fantasyt, ha kérhetem  ;)

Nem elérhető mzperx

• kezdő
  • *
  • Köszönetek
  • -Adott: 570
  • -Kapott: 2
« Válasz #9 Dátum: Március 24, 2011, 16:02 »
Jó nem 9 , hanem tizenéves írta a sztorit kb. Megtekintés max 25 éves korig.
Inkább kitaláció, mint fantasztikus, vallási vonalra nem igazán emlékszem benne,
eggyáltalán nem kaptam fel a vizet.

Üdv.: Töki

Nem elérhető rettentó

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 3037
  • -Kapott: 2133
« Válasz #10 Dátum: Március 24, 2011, 16:38 »
Örök probléma, hogy a mélyen vallásos ember képtelen elvonatkoztatni. Ő soha ne nézzen scifit, fantasyt, ha kérhetem  ;)

Nagyot kérsz tőlem, talán ha mellékelnél erre vonatkozó bibliai idézetet  : )  : mmorf

Nem véletlenül nem szóltam hozzá a témához, igaz, "mélyen vallásos" embereket még csak A mélység titkában láttam  : ngyll, én inkább hívőnek nevezném magam.
Az újratöltéseket üzenetben kérjétek tőlem. Köszi!

Nem elérhető soundZcapa

• anyagbeszerző
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #11 Dátum: Március 24, 2011, 17:08 »
igen, nem fogalmaztam tökéletesen... az tény, hogy megfelelő elvi nyitottság nélkül ez a film vagy maga a könyv is, csak merő hülyeség. a nyitottság pedig nem hit kérdése, s nem is felfogásé, azt tudjuk.
a mélyen vallásos emberek pedig - ez logikus is, és nem is feltétlen baj ez, hiszen mindenki élje azt az életet, amit a szíve diktál - nem tudják megkerülni hitük alapjait, s ezért elvonatkoztatni sem tudnak, vagy másképp fogalmazva: más szinten étrelmezni a Biblia sorait.
És természetesen minden tisztelettel írom, nem szándékom senkit megsérteni! próbálok a lehető legtényszerűbben fogalmazni, még ha nem is sikerül  :)

és akkor az idézet:
Mózes IV. könyvéből való
És elkezdé az ő példázó beszédét, és monda: Bálámnak, Beór fiának szózata, a megnyilt szemű ember szózata,
Annak szózata, a ki hallja Istennek beszédét, és a ki tudja a Magasságosnak tudományát, és a ki látja a Mindenhatónak látását, leborulva, de nyitott szemekkel.
« Utoljára szerkesztve: Március 24, 2011, 18:19 írta soundZcapa »

Nem elérhető oldfan

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 285
  • -Kapott: 642
« Válasz #12 Dátum: Március 24, 2011, 21:34 »
Nem jól állok mostanában szabadidővel, s nem volt betervezve a film megtekintése. De az első pár kommentár után kedvet kaptam hozzá. Megérte. Bár meglehetősen sok "NEM" asszociációt indított el bennem.
Furcsa, de az előttem szólókkal ellentétben én egyáltalán NEM éreztem sci-fi-nek. (Nem kérem az ellenérveket, magam is fel tudnék sorakoztatni néhányat mellette. Az összhatásról írok.) Értelmiségi, tanult elmék szabad asszociációs játékának annál inkább. Számomra pont ezért volt szórakoztató. Tág teret adtak a variációknak, de megfelelő előzetes történelmi és vallástörténeti alapműveltség nélkül valószínűleg akadnak olyanok, akiknek az egész csak szócséplés.
NEM éreztem benne semmi vallásellenességet. A kereszténység kialakulásáról elég közismert, mekkora változásokon ment át. A HIT (Igen, most csupa nagybetűvel!) pedig végképp nem a szavakon múlik. Akik ennyin felbőszülnek, talán idézzék fel a toleranciáról tanítottakat.
NEM mindig volt következetes, kidolgozott a logikája, amint azt fentebb már taglalták. De épp eléggé összerakottak a "bizonyítékok", hogy érdekes legyen. A "balladai homály"-ról pedig már középiskolákban tanítanak Arany János költészeténél. Minek kéne mindent teljesen megmagyarázni? Mi marad akkor a képzelet számára?
Ami NEM tetszett: a történetből áradó - szinte végtelen - magány. ( A végső "fordulat", azontúl hogy nagyon kiszámíthatóan közhelyes, igazából nem vezet túl ezen az állapoton.) A főhős magánya még csak érthető a taglaltak tükrében, de a művelt társaság tagjai,  a kezdeti baráti gesztus ellenére, végig önmagukba süppednek. Gyerekes viccelődés, a másik bolondnak nézése, sértődés, ha nem az jön ki, mint amire ő számít, - van minden. Összetartás nincs. (Nem a történet elfogadására értem.)
Valahogy divat manapság filmes körökben "a világ megérett az Armageddonra" szemlélet. Megnézhetnének néhány régi szovjet fantasztikus filmet a forgatás előtt. ;) Akkor talán nem zúdítanának a nézőikre ekkora adag pesszimizmust.
Kellemes film ez azért, csak ne lássunk benne többet, mint amennyit ad. Nem bánt, nem sért, de igazán magvas gondolatokat sem ad. Viszont, - nálam mindenképp - beindítja az emberben élő,gyermeki, igazából bizonyítékot nem igénylő, "Na és ha mégis..." effektet. Innentől csak elengedi magát az ember, s játszik. Fejben. Játszani pedig szeret mindenki, ugye?
« Utoljára szerkesztve: Március 24, 2011, 21:36 írta oldfan »
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer