A A A A
A A A A
Szerző Téma: Andrei Tarkovsky 10 kedvenc filmje  (Megtekintve 7902 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető roquentin

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 2670
  • -Kapott: 16794
  • Nem: Férfi
Re:Andrei Tarkovsky 10 kedvenc filmje
« Válasz #15 Dátum: Augusztus 11, 2013, 10:52 »
Tarkovszkij szerintem nagy rendező, de ilyen hülye, pár szavas kritikát csak kisstílű emberek szoktak írni. biztos, hogy sokan egyszerűen csak szókimondónak tartják, én viszont felületesnek. azt meg nem is értem, hogy miért hagyták ott ezeket a filmeket, csak illett volna végignézni. :) amúgy valaki írt is már egy hozzászólást, hogy neves rendezők miként vélekedtek egymásról. ha jól emlékszek, Bergman unalmasnak találta Antonionit, Godard-tól meg már nem is tudom, hogy ki mászott a falra. szóval én azt ajánlom, hogy hagyatkozzunk a saját eszünkre, a mások véleményét meg csak olvassuk el. érdekességképpen. :)
"Ennek a fiúnak semmilyen kollektív
jelentősége sincsen: éppen hogy egyén."

Nem elérhető TARA

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 1179
  • -Kapott: 3200
« Válasz #16 Dátum: Augusztus 11, 2013, 11:35 »
Ez nem kritika volt, hanem egy személyes naplójegyzet. Nem a nyilvánosságnak szánta. Tarkovszkij biztosan nem volt "kisstílű" ember, ennyire azért ismerem az életrajzát, illetve a filmjeiből is egy mély lelkivilágú, szellemi ember portréja rajzolódik ki. Jancsót ő filmrendező szemmel nézte, nem úgy, mint egy egyszerű filmbarát. A másik dolog, hogy ebben semmilyen egyéni ellenszenv nem nyilvánult meg. Bergmant pl. nagyra tartotta, noha emberként nem álltak közel egymáshoz. A naplójegyzetei pedig nem hiszem, hogy az egyes filmekről szólnak, hanem az adott filmek által felidézett, a rendezőre általában jellemző szellemiségről (amit én magam is mindig rendkívül közönségesnek tartottam, arról nem beszélve, hogy a mindenkori hatalomnak is igyekezett megfelelni). A zárójelben a személyes véleményem, nem Tarkovszkijé foglaltatik!
Tarkovszkij továbbá nem tartotta semmire Coppolát, Milos Forman Amadeusát rendkívül megvetette, és Wajdát ki nem állhatta. Az olaszok közül a "jobbak" (így) közé sorolta Fellinit, Antonionit és F. Rosit. Az oroszok közül csak Paradzsanovot és az akkor fiatal Szokurovot.
Egyébként nagyon szigorú ítész volt. Nem egy saját korábbi filmjére is a "borzalmas" jelzőt használta. Szigorú önkritikát gyakorolt. A Rubljovot egyszerűen a "nagyon rossz" kategóriába sorolta később.
« Utoljára szerkesztve: Augusztus 11, 2013, 11:43 írta TARA »

Nem elérhető simamura

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 1154
  • -Kapott: 3734
« Válasz #17 Dátum: Augusztus 11, 2013, 11:38 »
Jancsóért annyira én se vagyok oda, de a Szegény legények és az Oldás és kötés nekem is tetszett.
Bármely filmet újratöltöm kérésre, amit én tettem fel vagy amit már korábban is újratettem. Újratöltés kérést pü-ben jelezzétek!

Nem elérhető roquentin

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #18 Dátum: Augusztus 11, 2013, 11:47 »
nem akarok szőrszálhasogató lenni, de egy naplóbejegyzés is kritika. ez pedig kritika volt. legalábbis szerintem. nem pontosan fogalmaztam, nem Tarkovszkij volt kisstílű, hanem ez a bejegyzése. de megint itt az ellentmondás: nem kisstílű emberek nem szoktak kisstílű megnyilatkozásokat tenni. bár volt már ellentétes példa is. bonyolult ez a világ. :) a többi gondolatodhoz nem tudok érdemben hozzászólni, túl szubjektív, és csak parttalan vitához vezetne.

Nem elérhető roquentin

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #19 Dátum: Augusztus 11, 2013, 11:59 »
még csak annyit Jancsóhoz, hogy nem értem, hogy az úgynevezett Kapa-Pepe sorozatot miért nem veszik az életmű jelentős részéhez. igazi posztmodern művek, rengeteg játékkal és logosz-nélküléséggel. én imádom ezeket a filmeket.

Nem elérhető TARA

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #20 Dátum: Augusztus 11, 2013, 12:10 »
Jancsó- és Lynch-ügyben ellentétes véleményen vagyunk, Roquentin. De ez nem baj, mert sok más filmmel kapcsolatban pedig egyetértünk. A Malle-feltöltéseidet pl. utólag is nagyon köszönöm. Az új hullámból ő volt a kedvenc rendezőm. A "legfranciább rendező", ahogy Visconti mondta róla. :)

Nem elérhető roquentin

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #21 Dátum: Augusztus 11, 2013, 12:21 »
én írtam már, hogy szerintem nem szereted a (poszt)modern filmeket (módszertani szempontból). de ez legyen a legnagyobb gondunk. :)

Nem elérhető clive

• hiperaktív
  • Köszönetek
  • -Adott: 469
  • -Kapott: 70
« Válasz #22 Dátum: Augusztus 11, 2013, 16:18 »
Mikor Fulci Zombiját hordja le, akkor rájöttem, hogy nem kell nekem Tarkovszkij ízlésére adnom. ;) Hát hogy nem lehet egy ilyen filmet szeretni?   : ssmok  Mocskos, szórakoztató, egzotikus, zombis, kaland-horror film. Tökéletes kikapcsolódás   : ssmok

Nem elérhető TARA

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #23 Dátum: Augusztus 11, 2013, 16:59 »
Valószínűleg ő nem ezen kritériumok alapján sorolta be a filmeket. Számára a film egyfajta szellemi kiteljesedés volt, út, nem pusztán elméletben, ezért állított magas mércét. Elképzelhető, hogy mindaz, amit egy filmben megvetett, így összegezhető:
Mocskos, szórakoztató, egzotikus, zombis, kaland-horror   :).

Nem elérhető clive

• hiperaktív
  • Köszönetek
« Válasz #24 Dátum: Augusztus 11, 2013, 17:04 »
Hát az ő dolga, én mindenesetre nem szeretem a karót nyelt hozzáállást :) Nem a Zombi 2 védelmében mondom, és lehet, hogy az én hibám, hogy tájékozatlan vagyok, de Tarkovszkij kapcsán még nem olvastam olyat, hogy mennyire jól szórakozott volna valami egyszerű bohóckodós vígjátékon, egy tipikus akciófilmen vagy egy horrorfilmen. A túl sok komolykodásnak is megvan a hátránya.

Nem elérhető TARA

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #25 Dátum: Augusztus 11, 2013, 17:43 »
Biztosan szórakozott ő is, csak a filmet nem szórakozásnak szánta. De ő rendező volt, nem néző. Egyébként, és ezt mondom minden él nélkül, te se szakadtál volna bele a röhögésbe a 60-as, 70-es évekbeli Szovjetunió állampolgáraként.
Mindegy, melyik filmről mit gondolt, az az ő dolga. A hozzáállása tetszik a filmkészítéshez, mert szent hivatásként, alkotásként értelmezte. Számomra ő volt és marad a legnagyobb.
« Utoljára szerkesztve: Augusztus 11, 2013, 17:45 írta TARA »

Nem elérhető clive

• hiperaktív
  • Köszönetek
« Válasz #26 Dátum: Augusztus 11, 2013, 17:59 »
Én vágom, hogy mit gondolhatott ő a filmkészítésről, ez átjön a filmjeiből, de mint néző más filmeket is szerethet valaki, nem kell mindig a szakrális, übermagvas klasszikus filmeket nézni.

Nem elérhető TARA

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #27 Dátum: Augusztus 11, 2013, 18:14 »
Abszolút egyetértek.

Nem elérhető Darkcomet

• aranypolgár
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 2154
  • -Kapott: 1236
« Válasz #28 Dátum: Augusztus 18, 2013, 19:36 »
Mikor Fulci Zombiját hordja le, akkor rájöttem, hogy nem kell nekem Tarkovszkij ízlésére adnom. ;) Hát hogy nem lehet egy ilyen filmet szeretni?   : ssmok  Mocskos, szórakoztató, egzotikus, zombis, kaland-horror film. Tökéletes kikapcsolódás   : ssmok

Izé... Én nagyon nagy horror rajongó vagyok, és imádom a nyolcvanas évek euro és italo horrorjait, de azt kell, hogy mondjam, igaza volt Tarkovszkíjnak. Szerintem Fulci egy baromira túlértékel rendező, és ha elvonatkoztatunk a kortól és az adott időszaktól, bizony a Zombi egy igen csak középszerű, itt-ott unalmas filmecske. Persze ezt a véleményemet nem mindenhol hangoztatom, mert fanatikus körökben minimum egy virtuális korbácsolás lenne a részem.  :D