A A A A
A A A A
Szerző Téma: Délszláv háború  (Megtekintve 9072 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető feroida

• Globális Moderátor
  • hiperaktív
  • Köszönetek
  • -Adott: 1429
  • -Kapott: 674
Délszláv háború
« Dátum: Szeptember 19, 2010, 18:56 »

délszláv háború: a második Jugoszlávia (1945–91) felbomlását kísérő, Szlovénia, Horváto., valamint Bosznia és Hercegovina területén lezajlott fegyveres összecsapások (1991–95) összefoglaló elnevezése.  A J. B. Tito halálát (1980) követő évtizedben felerősödő gazdasági, nemzeti-nemzetiségi és politikai ellentétek szétfeszítették az addigi Jugoszlávia keretét. Miután Szlovéniában és Horváto.-ban a parlamenti választások útján hatalomra került polgári pártok 1991. jún. 25-én kikiáltották közt.-aik függetlenségét, a komm. szerb közt.-i vezetés a tagközt.-ok elszakadását (s a horváto.-i, boszniai szerb népesség idegen fennhatóság alá kerülését) erővel próbálta megakadályozni. Bár szórványos szerb–horvát összecsapások az egykori horváto.-i Katonai Határőrvidék területén (Krajina) már 1991 tavaszán is voltak, a ~ 1991. jún. 27-én robbant ki, amikor a Jugoszláv Néphadsereg (JNA) egységei megkísérelték visszaszerezni a szlovén kormány ellenőrzése alá vont nemzetközi határátkelőhelyeket, de a rosszul előkészített akciót az ún. tíznapos háborúban a szlovén területvédelmi alakulatok meghiúsították. A konfliktus következtében megindult a soknemzetiségű JNA bomlása, a szöv.-i hadsereg s fegyverzetének 75–80%-a (az ekkortól szinte kizárólag szerbekből és montenegróiakból álló tisztikar révén) teljesen Belgrád irányítása alá került. Az Európai Közösségek közvetítése nyomán (brioni egyezmény, 1991. júl. 7.) Horváto. és Szlovénia három hónapra felfüggesztette függetlensége életbe léptetését, a szöv.-i hadsereg végleg kivonult a Szlovén Közt.-ból. Júl. folyamán a szöv.-i hadsereg az általa felfegyverzett határőrvidéki szerb népességből, ill. szerbiai önkéntesekből álló szabadcsapatokkal együtt előnyös pozíciókat foglalt el a Horvát Közt. szerbek által is lakott területén, majd 1991 aug.-ában nyílt háború tört ki köztük és a Horvát Nemzeti Gárda (ZNG) alakulatai között. A szöv.-i hadsereg három helyen próbálta meg átvágni Horváto.-ot: Ny-Szlavóniában, Károlyvárosnál (Karlovac), valamint Dalmáciában, Zadar környékén. Ugyanakkor ostromolni kezdte a K-szlavóniai horvát városokat, Vukovárt, Vinkovcit és Eszéket, a jugoszláv flotta zár alá vette az adriai kikötőket, a montenegróiak ostromgyűrűbe fogták Dubrovnikot. A horvátok a városokban lévő szöv.-i laktanyákat vonták blokád alá. A támadók rövid idő alatt megszállták Horváto. egyharmadát (három hónapos ostrom után 1991. nov. 18-án elesett Vukovár is), 1991. dec. 19-én kikiáltották a Krajinai Szerb Közt.-ot, de a harcok elhúzódása politikai okokból nem kedvezett nekik. Miután az Európai Közösségek tagállamai s számos más ország elismerték Szlovénia és Horváto. függetlenségét (1992. jan. 15.), tűzszünet kötésére kényszerültek, s az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozata nyomán békefenntartó erők (UNPROFOR) érkeztek a szerbek által ellenőrzött horvát területekre. A háború 1992 ápr.-ában Boszniában lángolt fel újra, ahol a helyi szerbek elutasították a közt. függetlenné válását, kikiáltották a Boszniai Szerb Közt.-ot (1992. márc. 27.), s a szöv.-i hadsereg fegyverzetével és logisztikai támogatásával 1992 őszéig ellenőrzésük alá vonták Bosznia területének 70%-át, ostromgyűrűbe fogták a főv.-t, Szarajevót, viszont nem tudták elfoglalni a stratégiailag fontos közép-boszniai iparvárosokat. 1993-ban (részben már 1992 őszétől kezdve) Közép-Boszniában és Mostarnál az addig szöv.-es horvátok és bosnyákok is harcba keveredtek egymással, a bihaći enklávéban pedig polgárháború tört ki a bosnyákok között. Az ENSZ és az Európai Közösségek közvetítési és megoldási kísérletei (belső felosztási kísérletek, védett zónák létesítése, ENSZ-erők telepítése) sorra kudarcot vallottak, az egykori Jugoszlávia ellen még 1991 őszén bevezetett fegyverembargó pedig a jól felfegyverzett szerb felet alig érintette. A politikai és katonai fordulatot az USA aktivizálódása hozta meg. A washingtoni egyezménnyel (1994. márc. 18.) kibékítette a horvátokat a bosnyákokkal, kivonult a fegyverembargó ellenőrzéséből (ezzel hozzájárult a horvát és a bosnyák fél megerősödéséhez). A katonai fordulat 1995 aug.-ában, ill. szept.-ében következett be. A szerb felet kimerítette a hosszú háborúskodás és a Jugoszlávia elleni 1992 óta tartó gazdasági embargó, de a teljes nemzetközi elszigeteltség, valamint a NATO légicsapásai is gyengítették katonai erejüket. A horvát csapatok 1995. aug. 4-e és 7-e között elfoglalták a Krajinát (a jugoszláv hadsereggel való közvetlen összecsapást elkerülendő nem kísérelték meg K-Szlavónia visszafoglalását), a bosnyákokkal együttműködve felszabadították a bihaći enklávét, majd közösen előrenyomultak Boszniában, s visszaszerezték a megszállt területek kb. 20%-át. További előrenyomulásukat Banja Luka irányába a nagyhatalmak nyomása megakadályozta, így alakult ki az USA-beli Daytonban folytatott béketárgyalások során (1995. nov. 1–20.) rögzített belső felosztási arány (51–49%) a Bosnyák–Horvát Föderáció és a Boszniai Szerb Közt. között (›daytoni egyezmény). K-Szlavónia Horváto.-ba való békés visszatagolásáról a daytonival párhuzamosan zajló zágrábi–erdődi tárgyalásokon egyeztek meg. A háborút lezáró békeszerződést 1995. dec. 14-én Párizsban írták alá. A békeszerződés életbe léptetése érdekében Bosznia és Hercegovinába NATO-erőkön alapuló nemzetközi alakulatok (IFOR, majd SFOR) érkeztek. A béketeremtésben a taszári légibázis felajánlásával, ill. egy műszaki alakulat kiküldésével Magyaro. is részt vállalt. – A ~ harcai következtében, s az etnikai tisztogatások során több mint 2 millió ember kényszerült elmenekülni lakhelyéről. A harci cselekmények, a tömeges kivégzések során, s a fogolytáborokban elpusztult, főként civil áldozatok száma Horváto.-ban és Boszniában mintegy 250 ezerre tehető. A háborús bűntettek kivizsgálása és a bűnösök elítélése céljából Hágában nemzetközi bíróságot állítottak fel.
Irod. Sokcsevits D.: A délszláv háború (1997).
(Magyar Nagylexikon)

A délszláv háborúval ill. az azt kirobbantó vallási, etnikai konfliktussokkal kapcsolatos filmek:

1994 - Eső előtt (Pred dozhdot) r: Milko Mancsevszki
1996 - A szép falvak szépen égnek (Lepa sela lepo gore) r: Srdjan Dragojevic
1994 - Vukovar Poste Restante (Vukovar, jedna priča) r: Boro Draskovic
1994 - Vukovar se vraca kuci r: Branko Schmidt
1995 - Underground r: Emir Kusturica
1996 - How the War Started on My Island (Kako je poceo rat na mom otoku) r:Vinko Bresan
1997 - Tökéletes kör (Savrseni krug) r: Ademir Kenovic
1997 - Köszöntjük Szarajevóban! (Welcome to Sarajevo) r: Michael Winterbottom
1998 - Lőporos hordó (Bure Baruta) r: Goran Paskaljevic
1998 - Lódarázs (Strsljen) r: Gorcin Stojanovic
1998 - Savior r: Predrag Antonijevic
1999 - Magyarok a Balkáni Háborúban 1991-1997 r: Tóth Péter Pál
1999 - Boldog emberek (Beautiful People) r: Jasmin Dizdar
1999 - Sky Hook (Nebeska udica) r: Ljubisa Samardzic
2000 - Harrison virágai (Harrison's Flowers) r: Elie Chouraqui
2000 - Chico r: Fekete Ibolya
2000 - War Live (Rat uzivo) r: Darko Bajic
2001 - Senkiföldje (Nicija zemlja) r: Danis Tanovic
2003 - Remake r: Dino Mustafić
2003 - The Professional (Profesionalac) r: Dusan Kovacevic
2004 - Az élet egy csoda (Zivot je cudo) r:Emir Kusturica
2004 - Mathilde r: Nina Mimica
2004 - Szürke, Mercivel (Sivi kamion crvene boje) r: Srdjan Koljevic
2005 - Irány Nyugat! (Go West) r: Ahmed Imamović
2005 - Balkán-kán (Bal-can-can) r: Darko Mitrevski
2006 - Szerelmem, Szarajevó (Grbavica) r: Jasmila Žbanić
2006 - Nafaka r: Jasmin Duraković
2006 - Határátkelő (Karaula) r: Rajko Grlić
2006 - Vukovár - a végleges változat (Vukovar - poslednji rez) r: Janko Baljak
2007 - Rókavadászat (The Hunting Party) r: Richard Shepard
2007 - Az élők és a holtak - Zivi i mrtvi /The Living and the Dead (2007)  r: Kristijan Milic
2008 - Remember Vukovar (Zapamtite Vukovar) r: Fadil Hadzic
2008 - A turné (Turneja) r: Goran Marković
2008 - Forecast r: Zornitsa Sophia
2009 - Úton (Na putu) r: Jasmila Žbanić
2010 - Cirkus Columbia (Cirkusz Kolumbia) r:Danis Tanović
2015 - Egy tökéletes nap (A Perfect Day) r: Fernando León de Aranoa
« Utoljára szerkesztve: Augusztus 31, 2016, 00:01 írta ABG »

Nem elérhető lautrec7

• kezdő
  • *
  • Köszönetek
  • -Adott: 45
  • -Kapott: 1
Re:Délszláv háború
« Válasz #1 Dátum: Szeptember 24, 2010, 11:09 »
Remek téma, köszönet érte!

Nem elérhető sasham

• kezdő
  • *
  • Köszönetek
  • -Adott: 35
  • -Kapott: 4
  • Nem: Férfi
« Válasz #2 Dátum: Június 30, 2011, 11:24 »
A témával kapcsolatos dokumentumfilm:
Magyarok a délszláv háborúban - nemrég adták éjjel valamelyik csatornán, talán a Dunán, hátha valaki rögzítette...

Nem elérhető mitbrille

• statiszta
  • mondja a magáét
  • *
  • Köszönetek
  • -Adott: 996
  • -Kapott: 7238
« Válasz #3 Dátum: Június 30, 2011, 11:33 »
Használd a keresőt, s meg fogsz lepődni. Igen, volt aki rögzítette szerencsére.
Bár nem kell hogy mondjam, az első világháborúnak semmi köze nincs közvetlen a délszláv háborúhoz, tehát nem ide tartozik.

Csúnyán félre olvastam. Bocs.
« Utoljára szerkesztve: Július 01, 2011, 08:41 írta mitbrille »
Nem all modomban ujratolteni filmeket!

Nem elérhető feroida

• Globális Moderátor
  • hiperaktív
  • Köszönetek
  • -Adott: 1429
  • -Kapott: 674
« Válasz #4 Dátum: Június 30, 2011, 15:01 »
Amire mitbrille gondol, az A magyarok és az I. világháború, amire sasham, az a Magyarok a Balkáni Háborúban 1991-1997.
Sajnos én is lemaradtam az első részről.
« Utoljára szerkesztve: Július 02, 2011, 06:12 írta feroida »

Nem elérhető sasham

• kezdő
  • *
  • Köszönetek
  • -Adott: 35
  • -Kapott: 4
« Válasz #5 Dátum: Július 07, 2011, 14:16 »
Köszönöm a pontosítást, ami a címet illeti!
Mitbrille, neked meg köszönöm a tájékoztatást, de történelem szakos tanárként tudom, hogy a délszláv háború és az I. világháború különböző dolog. Egyébként meg mondhatjuk, hogy az 1. vh-s határmódosításoknak nagyon sok közük volt többek között a délszláv háborúhoz is.  ^-^

Nem elérhető mitbrille

• statiszta
  • mondja a magáét
  • *
  • Köszönetek
  • -Adott: 996
  • -Kapott: 7238
« Válasz #6 Dátum: Július 07, 2011, 14:23 »
Igen, gondoltam hogy megemlíted az I. világháború és a dél-szláv háború összefüggését. Természetesen ebben igazad van, csak kérlek a kontextusból ne ragadd ki amit mondtam.
Egyébként feroida javításakor láttam már, mennyire félre olvastam amit írtál. Bocs, előfordul.
Nem all modomban ujratolteni filmeket!

Nem elérhető Dandy

• kezdő
  • *
  • Köszönetek
  • -Adott: 0
  • -Kapott: 20
« Válasz #7 Dátum: Február 13, 2012, 13:44 »
Tisztelt feroida!

Csak egy zárójeles megjegyzést szeretnék tenni, mivel nem a filmekhez kapcsolódik, de a délszláv háború már 1990-ben elkezdődött. A leírásban viszont 1991 van.
Pontosítanám hozzászólásom: a szabad háborút valóban elég rosszul fogalmaztam meg, csupán arra gondoltam, hogy minden külföldi támogatás és elismerés nélkül harcoltak 1992 januárig a horvátok, és ha nem fogadták volna el a független Horvátországot más országok, akkor szimplán terroristák lettek volna ezek a katonák. Erre gondoltam, legközelebb megpróbálok pontosabban fogalmazni :)
Minden Jót!
« Utoljára szerkesztve: Február 14, 2012, 11:37 írta Dandy »

Nem elérhető toltogeto

• kezdő
  • *
  • Köszönetek
  • -Adott: 1
  • -Kapott: 2
« Válasz #8 Dátum: Április 22, 2014, 13:41 »
Nem vagyok nagy történelemtudós, de azt kell, hogy mondjam a délszláv háborúnak a gyökerei visszanyúlnak az 1. világháborúhoz - bármennyire is furcsának tűnik. De nem ez az elsődleges dolog, amiért írok. Megvan a Kako je poceo rat na mom otuku film, horvátul. Átbogarászom a szabályzatot és a napokban feltöltöm, hátha valakit érdekel.

Nem elérhető trans

• vip
  • Köszönetek
  • -Adott: 237
  • -Kapott: 81
« Válasz #9 Dátum: Január 31, 2015, 00:16 »
Kicsit mellőzött lett ez a téma, de egy új feltöltés kapcsán ide kell sorolnom egy, a témához kapcsolódó remek filmet:
2012 Az én gyönyörű hazám (Die Brücke am Ibar) r: Michaela Kezele
http://kilencesterv.com/index.php?topic=23831.msg69710#msg69710

Nem elérhető ABG

• co-producer
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 3039
  • -Kapott: 20528
« Válasz #10 Dátum: Április 09, 2015, 22:40 »
Tökéletes kör (Savršeni krug) 1996: