A A A A
A A A A
Szerző Téma: Minden idők 50 legjobb filmje  (Megtekintve 3891 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető bugsy

• aranypolgár
  • hiperaktív
  • Köszönetek
  • -Adott: 3533
  • -Kapott: 850
Minden idők 50 legjobb filmje
« Dátum: Augusztus 19, 2012, 09:45 »
Témaindító
« Utoljára szerkesztve: December 09, 2012, 12:11 írta bugsy »

Nem elérhető eisenstein

• hiperaktív
  • Köszönetek
  • -Adott: 4842
  • -Kapott: 213
  • Nem: Férfi
Re:Minden idők 50 legjobb filmje
« Válasz #1 Dátum: Augusztus 19, 2012, 12:40 »
Soha nem fogom megérteni hogy lehet a Vertigo az  első helyen, nincs semmi bajom Hitchcock  bácsival de ez a film szrerintem nagyon gyenge  alkotás, a dialógusok es a film végén ahogy lezuhan a nő az Ed Wood filmben valo jelenet :) szerintem ha Orson Welles látna hogy a Vertigo  vezeti a topot  röhögne egy jót.

Nem elérhető oldfan

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 296
  • -Kapott: 642
« Válasz #2 Dátum: Augusztus 19, 2012, 13:38 »
Soha nem fogom megérteni hogy lehet a Vertigo az  első helyen, nincs semmi bajom Hitchcock  bácsival de ez a film szrerintem nagyon gyenge  alkotás, a dialógusok es a film végén ahogy lezuhan a nő az Ed Wood filmben valo jelenet :) szerintem ha Orson Welles látna hogy a Vertigo  vezeti a topot  röhögne egy jót.

Úgy került oda, hogy a válogatók átlag életkora kb. 80 év volt. Nekik mennyei izgalom volt anno.... :)
Amúgy tényleg minőségi a lista, bár néhányat nem ismerek. Számomra a nem gagyiságuk ellenére a 21., 28., 48. azért megkérdőjelezhető, nem beszélve a John Waynes "The Searchers"(7.) ami végképp mellélövés. Még a Duke életművében is jobbak vannak, nemhogy szélesebb választékban.
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

Nem elérhető Saint-Germain

• aranypolgár
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 594
  • -Kapott: 1204
« Válasz #3 Dátum: Augusztus 19, 2012, 13:44 »
: :
Én is inkább itt folytatnám az alábbi link és kommentjei által
a chat-ünkön nemrég elindult és hamar el is tűnt véleménycserét:
http://index.hu/kultur/cinematrix/hirblog/2012/08/02/satantango_a_top_50-ben/

Tekintsünk magunkba, a mi esetünkben is "értékek" és "szubjektivitás" mentén halad
mindeféle listázás. Ugyan mindig van egy szórása "a csapat" választásainak, ám azt
hol mélyebben, hol kevésbé módosítjuk érzéseinkkel.
Gondolom, nem vagyok egyedül azzal, hogy néhány dolog akkor is "tetszik", ha tudjuk,
hogy nem a csúcs. Mondhatni, van bennünk egy tudott (értett), és van egy érzett "lista".
Ezeket összeengedjük, és kapunk egy "szakmai", mégis kollektíven "szubjektív" összesítést,
mint a fenti nagyszabású, sokszemélyes: "846 kritikus, programozó, tudós és forgalmazó" listája.
« Utoljára szerkesztve: Augusztus 19, 2012, 14:18 írta Saint-Germain »

Nem elérhető roquentin

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 2670
  • -Kapott: 16763
« Válasz #4 Dátum: Augusztus 19, 2012, 14:17 »
én megmaradnék naiv filmnézőnek, ahogy Virginia Woolf is szívesen maradt volna naiv olvasó. nekem is hány könyvélményemet cseszte el, hogy olvasás közben egyszer csak azt vettem észre, hogy azon gondolkodok, hogy tudnám ezt strukturalista, pozitivista, hermeneutikai etc. módszerrel értelmezni. úgyhogy nekem nincs tudott (értett) listám, és nem is akarok.
"Ennek a fiúnak semmilyen kollektív
jelentősége sincsen: éppen hogy egyén."

• aranypolgár
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #5 Dátum: Augusztus 19, 2012, 14:29 »
Minden rendben azzal a tiszta rátekintéssel, amit képviselsz, Roquentin.
Ugye nem gondolod, hogy én egy táblázat alapján ülök le filmeket nézni?
Csak arra utaltam, hogy ha már listázni kell, akkor mind az elménk,
mind a szívünk nyomja a saját gombjait... így aztán minden listánk,
felsorolásunk nyugodtan lehet nagyon más, mint másvalakié.

Nem elérhető roquentin

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #6 Dátum: Augusztus 19, 2012, 14:53 »
én épp azt nem értem, hogy mi azt honnan tudjuk, hogy mi a csúcs. ha viszont tudjuk, hogy amit nézünk, az a csúcs, akkor miért fordulhat elő, hogy nem tetszik. Nietzsche szerint Wagner zenéje hamis, Thomas Mann szerint zseniális, ebből én arra következtetek, hogy mi magunknak kell eldönteni, hogy mi a csúcs, és az valószínűleg tetszeni is fog. az általad említett "tudott" lista azért hamis, mert az az értékítélet mástól származik, és a logika szabályai szerint egészen biztos, hogy nem axióma.

Nem elérhető oldfan

• forgatókönyvíró
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 296
  • -Kapott: 642
« Válasz #7 Dátum: Augusztus 19, 2012, 15:08 »
Nem látok az ítészek fejébe, de úgy tűnt, két vonulat szerint válogattak. Az egyik a tartalom volt. Vagyis a mű saját korában komoly társadalmi érdeklődést váltott ki, ami nem biztos, hogy egyenlő a nézőszámmal vagy a bevétellel, bár nem is zárja ki. (Talán Coppola filmje rá a legjobb példa.) A másik a filmesekre tett benyomás. Azok szintén bekerültek, amelyek valami módon, technikailag, szerkesztésben, képformálásban, stb, ösztönzőnek bizonyultak a szakmára. (Dreyer mozik.)
Az ízlésen meg tényleg kár vitatkozni. Van itt is olyan film, amit láttam, értem, miért van itt, de egykönnyen nem nézném újra, minden erénye dacára.
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

Nem elérhető roquentin

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #8 Dátum: Augusztus 19, 2012, 15:28 »
fogódzónak vagy kissé pontatlan iránytűnek tökéletesen megfelelnek ezek a listák, kellenek is, na de zsinórmértékként azért kissé veszélyes őket kezelni. ön-veszélyes. :)

Nem elérhető lants

• aranypolgár
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 2972
  • -Kapott: 2141
« Válasz #9 Dátum: Augusztus 19, 2012, 15:43 »
Látom, olyan terepen folyik a vita, ahol mindig is elememben éreztem magam. Mindazonáltal én sem tudom megmondani, hogy mi az IGAZI érték, sőt nemigen szoktam hinni azoknak sem, akik tudják. Mégis: azért elég jó biztonsággal tudjuk elkülöníteni a tucatterméket a személyes, tartós  hatást kiváltó művektől.  Talán csak olyan tárgyszavakra kell utalnom, mint komplexitás, intenzív mélység, stb... Filozófusok sokasága próbálta megragadni az esztétikum lényegét, de valahogy úgy tűnik, mindig vizet markoltak. Egy olyan nagy (bár mos kiátkozott) gondolkodó, mint Lukács György -szeressük, vagy sem- két vaskos kötetben sem képes megragadni a kvalitás lényegét. Sok mindent elmond az esztétikumról, de kvalitásról nem; sőt igen figyelemre méltó módon nem is volt rá érzéke konkrét műalkotások esetében.
A komplexitás mellet R. M. Rilke válaszát szoktam még gyakran idézni, aki az archaikus Apolló torzó kapcsán arra a megállapításra jut, hogy a műalkotás megszólít minket, arra szólít fel, hogy "változtasd meg életed!". (Hát ez sem egy operacionalizálható kritérium.)

A vita másik ága a magas és a tömegkultúra szembenállása. Gyakran tálalják ezt úgy, mint az utóbbi 100-150 év termékét. Hogy "valakik" egymásra próbálják uszítani a két tábort. Valójában európai kultúránk mély-áramlataiban mindig is benne volt ez a dichotómia. Utalnék két görög mitikus toposzra: Orfeuszt a megdühödt bacchánsnők kövezték halálra. A bacchuszi "tömegkulúra" papnői. Apollón (a magas kultúra szimbóluma) azonban megnyúzza Marszüászt, a szatírt. Bizony-bizony, évezredes harcról van itt szó...
Mi sem egyenlő önmagával: vagy több, vagy kevesebb.
                                                      (Weöres Sándor)

• aranypolgár
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #10 Dátum: Augusztus 19, 2012, 15:53 »
én épp azt nem értem, hogy mi azt honnan tudjuk, hogy mi a csúcs. ha viszont tudjuk, hogy amit nézünk, az a csúcs, akkor miért fordulhat elő, hogy nem tetszik. Nietzsche szerint Wagner zenéje hamis, Thomas Mann szerint zseniális, ebből én arra következtetek, hogy mi magunknak kell eldönteni, hogy mi a csúcs, és az valószínűleg tetszeni is fog. az általad említett "tudott" lista azért hamis, mert az az értékítélet mástól származik, és a logika szabályai szerint egészen biztos, hogy nem axióma.

Ha ezer életet rászánhatnék, nem válogatnék a filmek között, esetleg,
mindent megnéznék. Jó lenne azonban ezt a pár évtizedes öneszmélést
arra használni, amiről te is írsz, hogy megszerezzem "saját" élményeimet.
Hogy ne csak tudjam, hogy másoknak mi tetszett és mi nem,... mert
számomra ők mindig "halott" élményeket (nem az enyéimet) közvetítenek.
Mégis, különös figyelemmel kísérek itt olyan embereket, mint te is, mert
már "tudom", mert tapasztaltam, hogy figyelnem érdemes arra, amit kiteszel.

Mi sem természetesebb, mint hogy másik generáció más nyelven ért, 
máshol érzi a hangsúlyokat... Ám nagyon nem gondolom, hogy a tegnapi,
múlt havi, tavalyi, múlt századi... "értékek" mára elszivárogtak volna.
Csupán azt érzem, hogy másvalakikhez másképpen, más módon kell szólni,
mert ami tegnap még újnak számított, és hatott, az mára idejétmúlt, esetleg
megmosolyogtató lehet...

És itt most nem a filmek "cselekményéről" beszélek, bár, az is megér egy
beszélgetést. Mondom ezt azért is, mert érettségi éve előtt álló gyermekem
épp azt kérdezte a minap, hogy szerintem, mit üzen a mai fiataloknak a
középiskolai kötelező olvasmányok nagy hányada? És csak ekkor vettem
észre, hogy EZ IS, HOGY BE VAN "RAGADVA"(!): már apáinkat is közel
ugyanezekkel az "értékekkel" szerették volna, egy életre "beprogramozni".

Máskülönben, én sose tennék ki itthon olyan "eredeti" képet, amiről "tudott",
hogy értékes, de nekem nem tetszik. Sokkal inkább egy reprót, akár ezredik
nyomatot, ami "tetszik" nekem, mert naponta megszólít,... érzéseket kelt bennem.
Bár, ugye a másik is keltene érzéseket: nem tetszene. Ahhoz azonban, hogy
naponta kiegyensúlyozzam elenérzésemet, tudatnám magammal(!) hogy "eredeti",
tudnám (ahogy írod is), hogy: de "másoknak tetszik"...
Ez azonban sosem hatástalanítaná bennem azt az érzést, hogy nekem nem tetszik.

Lehet, hogy közel ugyanarról beszélünk(?) csak ki-ki a maga szótárát használja.

Nem elérhető roquentin

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
« Válasz #11 Dátum: Augusztus 19, 2012, 16:07 »
lényegében ugyanarról beszélünk. :)

Nem elérhető simamura

• Globális Moderátor
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 1154
  • -Kapott: 3734
« Válasz #12 Dátum: Augusztus 19, 2012, 16:17 »
Akkor még egy utolsó hozzászólásként, kissé el is kanyarodva a tárgytól:

Ezek a listák végül is egyfajta kánonok. A kánonok pedig folyamatosan változnak, alakulnak, formálódnak. Annak idején Shakespeare és drámaíró társai (két leghíresebb Ben Jonson és Christopher Marlowe) képviselték a populáris tömegkultúrát, amit lenéztek az előkelőbb, művelt alattvalók. A Globe színház a városfalon kívülre volt száműzve, nem volt kőszínház. A közönség az egyszerű emberekből, sőt a bűnözőkből, prostituáltakból állt. A prostik kuncsaftokat kerestek, a zsebtolvajok áldozatokra lestek az előadások alatt, a közönség beszélt, trécselt, evett-ivott, sürgött-forgott. Ha a jók voltak a színpadon éljenezte őket, a rosszakat lehurrogták. Az V. Henrik előadásain a franciákat alakító színészeket jól meg is dobálták (mert ugye az angolok és a franciák nem igen voltak akkoriban puszi pajtások). Shakespeare valószínűleg nem is álmodta, hogy egyszer ő lesz majd sok ember számára a drámaíró, akinek művészete fenekestül forgatja fel a drámatörténetet a 18. sz. végén és a 19. sz. elején, akinek az újra felfedezése bizony az egyik előzménye volt a klasszicista dráma bukásának és a romantikus dráma születésének, az Hernani csatájának.

Voltaire barbárnak bélyegezte Shakespeare-t, Tolsztoj szerint is rossz drámaíró volt, Babits bár zseninek tartotta, de úgy érezte: drámái ma már előadhatatlanok és csak olvasva lehet őket élvezni. Shakespeare pedig nem az örökkévalóságnak, hanem csak a múló jelennek alkotott. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy egyáltalán nem érdekelte darabjainak a sorsa. Az első Shakespeare összes művei kiadás ugyan nem sokkal halála után elkészült, de ez csak azoknak a drámaíró társaknak (elsősorban Ben Jonsonnak) volt köszönhető, akik felismerték zsenialitását és kötelességüknek tartották, hogy megőrizzék és tovább adják szellemi örökségét.

Azokra a drámaírókra akiknek darabjait hajdan London kőszínházaiban, az előkelő közönség, a lordok, bárok és gazdag polgárok, kereskedők előtt játszották, már jobbára csak a korszakkal foglalkozó irodalomtörténészek emlékeznek. De Shakespeare nevét, aki a lenézett és megvetett tömegkultúrát képviselte ma minden művelt ember ismeri és szellemi örökségét a magas kultúra közé sorolja.

Igazából az idő fogja eldönteni, kik az igazán nagy művészek. Mert idő kell ahhoz, hogy bebizonyosodjon: egy műalkotás olyan szellemi értéket képvisel, amely képes folyamatosan megszólítani az embereket, újat mondani, újra értelmezésre késztet, és mértéket ad folyamatosan az alkotóknak, a befogadóknak. Ennyi. Lehet listákat állítani és fogódzóknak jók is, de ezek a listák nyilván csak emberek alkotta szubjektív kánonok, amelyek idővel elveszthetik a jelentőségüket, ahogy azok a műalkotásokat is, amelyeket mértékül állítanak elénk.   

És hogy Shakespeare tényleg egy zseni volt mi sem bizonyítja jobban, minthogy kis millió műalkotást ihletett: filmeket, festményeket, operákat, színdarabokat, zeneműveket stb.. Shakespeare-t mindig újra és újra előveszik, citálják, magyarázzák, fel- és átdolgozzák stb.. A film még egy fiatal művészeti ág. Nem lehet biztosan tudni, mely filmeket fogják több száz év távlatából is folyamatosan nagyra tartani. De majd idővel ez is kiforrja magát.
Bármely filmet újratöltöm kérésre, amit én tettem fel vagy amit már korábban is újratettem. Újratöltés kérést pü-ben jelezzétek!

Nem elérhető ryood

• aranypolgár
  • mondja a magáét
  • Köszönetek
  • -Adott: 521
  • -Kapott: 1735
« Válasz #13 Dátum: Augusztus 22, 2012, 23:24 »
nekem a koyaanisqatsi hiányzik
There's a difference between lonely and being alone

Nem elérhető Ataraxia2012

• hiperaktív
  • Köszönetek
  • -Adott: 39
  • -Kapott: 66
  • Képregény- és zenefeltöltő
« Válasz #14 Dátum: Szeptember 13, 2012, 05:21 »
Épp erre tévedtem, és gondoltam kinyilvánítom a magam álláspontját is.
A TOP 50 lista szerintem is ízlés dolga. (Akkor is, ha filmművészeti- és/vagy kritikai szempontokat is figyelembe kell venni.)
Leszögezem, hogy a listában szereplő 50 film közül durván 30-at láttam, és különféle benyomásokat keltettek bennem...
Másokat, mint a lista összeállítóiban.
2012 van, és ma már olyan filmeket gyártanak, amiben másodpercenként 29753527 dolog történik, szétrobban a bolygó, a lézerfények felkarcolják a parkettámat, a 3D TV-ből néha kiesik egy-két kellék, amit vissza kell adnom a színész kezébe... Lassan szag- íz, és tapintás-stimuláció is bekerül, nem adok sok időt, hogy a halántékunkon lesz egy kis bemenet, és 'jack' dugóval rácsatlakozunk a szent masinára....
DE!
Nálam egy 2001: Űrodüsszeia nagyjából ezerszer többet ér, mint egy Avatár... Utóbbi film annyi díjat és pénzt hozott a konyhára, hogy szerintem a készítők sem képesek megszámolni azt... De a film egy rakat szar. A története egyenértékű a legbárgyúbb 'ZS' filmekkel. Annyira gagyi jelenetek vannak benne, hogy volt, hogy fizikális fájdalmat éreztem tőle (hm... akkor az már nem is 3D, hanem 4D! :D) Úgyhogy engem semmilyen "oszkár díllyal" nem lehet lenyűgözni. Sajnos nem mindig az kapja, aki/ami érdemli. De vissza a listára.

Nálam is hiányzik belőle a Koyaanisqatsi! Igazán bekerülhetett volna, ha nem is 1. helyen, de azért egy TOP20-at kaphatott volna.
A Vertigo nálam is belefért volna a listába, a 42. helyen.
A Metropolist előrébb tolnám 10 hellyel legalább.
Valúszínű nem elég cizellált a lelkem, de nálam a Godard filmek annyira nem arattak sikert, hogy egyik se kerülne fel a listámra.
Ahogy Tarkovsky-tól is csak a Stalker maradna a listában, rettenetesen vontatottak a filmjei, ahogy Tarr Bélának is. Zseniális filmek lennének, ha nem mutatnák ugyanazt a képet 8-15 percig. Nem kell kapkodni, utálom a kapkodós filmeket, de ami nálam kiveri a biztosítékot (brutálisan türelmes és érdeklődő vagyok), az szerintem igenis túl van nyújtva...
Nálam felkerült volna a Trier Dogville-je, és/vagy Európája. Talán még egy Táncos a sötétben is odafért volna... Mondjuk a Jeanne Dielman helyett.
Fellini filmekből is több lenne az én listámon
Renoir film meg kevesebb...
Biztos betettem volna az egyik 1984 filmet is a listára - ha nem mindkettőt! Az a "gond", hogy mind a kettő zseniális, és mindkettőben szerepel 1-1 számomra igen kedves színész!
Felkerült volna Bunueltől az Andalúziai kutya is a listámra, akkor is, ha "csak" rövidfilm... Megérdemelte volna. (Már csak Dalí miatt is.) Esetleg Az elhagyottak című filmje. Mondom mindezt úgy, hogy amúgy nem szimpatizálok Bunuellel, mint emberrel. De ezek a filmjei számomra "listagyanúsak".
Mindenképp feltenném a listámra A nő illata című filmet is. (Határozottan az eredetit, Dino Risi kezei közül! Semmiképp ezt a Pacsínós agyhalált, amit művelt abból a filmből!)
Így hirtelen ennyi...
Szóval ezek a listák erősen szubjektívek. Ami így van rendjén!
Én szeretem ezeket a listákat, mert igenis van értelmük.
Természetesen nem szentírás, hogy akkor most minden embernek ezeket kell szeretni. Én se szeretem mindet.
Minden esetre engem elszomorít, szinte már-már felháborít, hogy sok más oldalon a kommentelők többsége egy Twilight-et fantasztikus kolosszális isteni műnek ítél, míg egy Fellini filmet (bármelyiket is említsem) tűzre való szemétnek.

« Utoljára szerkesztve: Szeptember 13, 2012, 05:29 írta Ataraxia2012 »
HTPAxGEExFORCE @ iNS4NEs